З народженням дитини перед жінкою постає немало завдань. Нова роль часто потребує повного перегляду звичних речей та освоєння великого обсягу знань. Одне з головних питань, яким задаються молоді мами, — як налагодити грудне вигодовування.
Розберімося, на які рекомендації варто звертати увагу, а які міжнародна медична спільнота вважає пережитками минулого. І головне — що може зробити молода мама для того, щоб організувати ГВ з максимальною користю для малюка та комфортом для себе.
Рекомендації з організації грудного вигодовування (ВООЗ)
Є ряд питань, дати відповідь на які може тільки жінка, враховуючи свої бажання та життєві обставини:
- До якого віку годувати дитину?
- Чи давати малюкові зціджене молоко?
- Чи використовувати пустушки?
Поради, які дають сучасні лікарі щодо ГВ, переважно відповідають офіційній позиції Всесвітньої організації охорони здоров’я. В питаннях, які безпосередньо стосуються фізичного благополуччя мами та дитини, слідувати порадам медиків дуже важливо. Поговоримо про ключові рекомендації щодо організації грудного вигодовування.
1. Починайте ГВ якомога раніше
Якщо ви вирішили годувати малюка грудьми, то перше прикладання має статись настільки швидко, наскільки це можливо. При відсутності медичних протипоказань ідеальним варіантом буде — одразу після народження. Вважається, що це попереджає більшість проблем з захватом малюком грудей, профілактує складності, пов’язані з застоєм молока.
2. Обирайте фізіологічні пози для годування
Важливість правильної пози неймовірно велика. Це профілактує проблеми з травленням у малюка та сприяє природному і безпроблемному захвату грудей. Потрібно слідкувати, щоб дитина лежала рівно, не закидала голову назад. Ніс малючка має бути направлений на сосок. При правильному прикладанні нижня губа дитини трохи відвернута назовні, а мама чує звуки ковтання молока.
3. Слідкуйте за власним режимом відпочинку та харчування
Бути мамою новонародженої дитини та одночасно не забувати про свої потреби, неймовірно складно. Проте важливість того, щоб жінка знаходила хоча б трохи часу для себе, важко переоцінити. Від харчування та сну залежить не тільки її самопочуття, а й якість грудного молока. Для того, щоб воно було насичене необхідними поживними елементами, потрібно вживати достатню кількість БЖВ та води.
4. Оберіть оптимальну систему годування (на вимогу, по часу, комбіновану)
Вже багато років лікарі не радять годувати малюка по годинах і з перервами на нічний сон. Згідно з офіційною позицією ВООЗ, найкращим рішенням вважається прикладання до грудей на вимогу малюка. Проте оптимальним варіантом може стати й комбінована система: годування за потребою, проте не частіше, ніж раз на дві-три години (в залежності від віку дитини).
5. Використовуйте анатомічні пустушки та соски
Вважається, що часте використання таких аксесуарів може призвести до того, що в малюка з’являться проблеми з фізіологічним прикладанням до грудей. Проте сучасні моделі пустушок і сосок навіть порівняти не можна з тими рішеннями, які були ще 5 чи 10 років тому. Якщо ви використовуєте такі аксесуари, обирайте анатомічні рішення, для смоктання яких малюкові потрібно докладати зусиль.
Тож, інформація на тему ГВ часом настільки суперечлива, що чим глибше досліджувати, тим більше виникатиме питань. Одні рекомендують годувати малюка по годинах, інші — за запитом, а треті пропонують комбіновану форму. Щоб організувати процес з користю для здоров’я дитини та власного комфорту, прислухайтесь до своїх відчуттів та слідуйте рекомендаціям лікаря, який знає вас та малюка.